الگوریتم برت چیست؟ 5 قدم تا سئو google bert

الگوریتم برت چیست

گوگل هر سال تعداد زیادی الگوریتم و آپدیت میسازد و یکی پس از دیگری آنها را معرفی میکند. اما بعضی وقت ها یکی دوتا از این الگوریتم ها، از آنهایی هستند که حسابی گل میکنند. در سال 2019، الگوریتم گوگل برت یا همان google bert از آن الگوریتم هایی بود که حسابی سر و صدا راه انداخت.

در این مقاله علاوه بر اینکه به شما توضیح میدهم دقیقا برت گوگل چیست و چکاری میکند، تاریخچه و دیگر جزئیاتش را برایتان شرح داده و در آخر نحوه سئو کردنش را آموزش میدهم. با من همراه باشید.

آنچه در این مطلب خواهید آموخت نمایش سرفصل ها

الگوریتم گوگل برت چیست؟

الگوریتم گوگل برت چیست؟

در حوالی اکتبر 2019 بود که گوگل الگوریتم برت خودش را معرفی کرد. خود کلمه BERT در واقع مخففی از این عبارت است: Bidirectional Encoder Representations from Transformers ترجمه این عبارت هم برابر میشود با جمله “کدگذاری دوطرفه برای مبدل‌ها!” میدانم اصلا متوجه معنی این دو جمله نشدید، ولی نگران نباشید.

در واقع الگوریتم گوگل برت یک الگوریتم هوش مصنوعی برای درک بهتر زبان انسان هاست. هدف گوگل از معرفی این الگوریتم، شناخت بهتر کلمات جستجو شده توسط کاربران و سپس نمایش بهترین نتایج به کاربران است.

گوگل برت چکار میکند؟

خب راستش را بخواهید برت یک الگوریتم تک بعدی نبود و بر چندین بُعد از نتایج گوگل تاثیر داشت. در ادامه به شما کارکرد و اهداف آن را توضیح خواهم داد:

 1_ درک بهتر کلمات و سوالات

در گذشته گوگل به درستی نمیتوانست کلماتی که کاربران جستجو میکنند را درک کند. این وضعیت مخصوصا زمانی که عبارت های جستجوشده خیلی طولانی میشدند یا زمانی که کاربر قصد داشت از جملات سوالی استفاده کند، بیشتر پیش می آمد.

مثلا قبلا؛ اگر جستجو میکردید “آیا مهاجران برزیل به آمریکا باید ویزا داشته باشند” احتمالا گوگل صرفا صفحاتی در مورد مهاجران آمریکایی یا برزیلی به شما نمایش میداد. در واقع گوگل در درک کلمات اضافه ای مثل با، از، به و… مشکل داشت. اما امروز به کمک الگوریتم برت این مشکل حل شده.

2_ درک بهتر زبان محاوره

اگر دقت کنید، زمانی که یک کلمه را در گوگل جستجو میکنید تعدادی کلمه مرتبط هم به شما در پایین و بالای صفحه نمایش داده میشود. اینها در اصل کلماتی هستند که اغلب شان را کاربرانِ قبل از شما جستجو کرده اند. نکته قابل توجه این است که خیلی مواقع در این عبارت های پیشنهاد شده توسط گوگل، کلماتی مشاهده میشود که به زبان عامیانه نوشته شده اند. مثلا نگاهی به تصویر پایین داشته باشید:

زبان محاوره در گوگل

یکی دیگر از کمک ها و لطف هایی که bert به گوگل کرد، درک بهتر زبان محاوره ای کاربران بود. این الگوریتم باعث شد گوگل بتواند کلماتی که کاربران در زبان عامیانه از آنها استفاده میکند را درک کند. مخصوصا این قابلیت به گوگل در فهم بهتر سرچ های صوتی که اغلب به زبان عامیانه انجام میشوند، کمک کرد.

آیا سئو کار تیم شما وظایف خود را درست انجام میدهد؟مخصوص مدیران شرکتها

3_ درک کلمات مشابه

به نظر شما گوگل چطور وقتی کلمه ای مثل “خرید شیر آب” را جستجو میکنید، باید بفهمد منظورتان از کلمه شیر چیست؟ یا مثلا وقتی کاربر جستجو میکند How to catch a cow fishing، چطور باید بفهمد منظور کاربر از کلمه COW در این عبارت، گاو است یا ماهی خاردار قطعا برای من و شمای انسان درک معنی دقیق این کلمه آسان است اما یادتان باشد گوگل یک ربات است!

در گذشته گوگل حتی در درک کلمات مشابهی که معنای مختلفی دارند هم با مشکل روبرو میشد. اما به مرور توانست به کمک الگوریتم هایی از جمله BERT، به کمک کلمات قبل و بعد از عبارت مورد نظر ما، درک کند که دقیقا منظورمان در مورد هر کلمه چیست.

4_ درک کلمات اشتباه

احتمالا بارها شده یک کلمه کلیدی را با املای اشتباه تایپ کنید، اما گوگل صفحه درست را به شما نمایش داده و حتی غلط املایی تان را هم تصحیح کند. خب این موضوع هم یکی دیگر از نتایج google bert است.

NLP و الگوریتم برت

اگر دقت کرده باشید، در تلفن های همراه هوشمند ما، قابلیتی وجود دارد کلمات ما را قبل از تایپ شدن، حدس میزند. همینطور خیلی وقت ها ممکن است یک کلمه را به اشتباه تایپ کنیم اما این قابلیت از تایپ اشتباه جلوگیری کرده و کلمه درست را برای مان مینویسد.

در واقع قابلیتی که از آن حرف میزنم، NLP یا پردازش طبیعی زبان نام دارد. به نوعی میتوان گفت یکی از مهم ترین جزئیات الگوریتم برت دقیقا همین NLP است. وجود این قابلیت در برت به درک بهتر کلمات توسط گوگل کمک زیادی کرده.

GOOGLE BERT و  RANKBRAIN

RANKBRAIN

قبل از برت، گوگل در حوالی سال 2015 الگوریتم پرسر و صدایی به اسم رنک برین را معرفی کرد. رنک برین هم یک الگوریتم هوش مصنوعی بود که سعی داشت در درک بهتر کلمات به گوگل کمک کند. بعد از سال ها، معرفی برت باعث شد خیلی ها حدس بزنند که کار رنک برین تمام شده و گوگل آن را از دور خارج کرده. اما خب اینطور نیست!

در واقع طبق اطلاعاتی که در سطح وب انگلیسی و در سایت هایی مثل searchengineland وجود دارد، الگوریتم برت به نوعی آمده تا قابلیت های قبلی رنک برین را تکمیل کند. به زبان دیگری میتوان گفت برت مکمل رنک برین است.

آیا برت دنیای گوگل را تغییر داد؟

همانطور که ابتدای مقاله هم گفتم، برت آن زمانی که وارد دنیای وب شد، سر و صدای زیادی راه انداخت. این موضوع باعث شد خیلی از سئوکارها از وجود آن بترسند و تصور کنند که قرار است تغییرات بنیادی در نتایج به وجود بیاید. اما بعدها معلوم شد که این الگوریتم فقط حدود 10 درصد از نتایج را تحت تاثیر قرار داده! چرا؟

خب راستش گوگل از قبل خیلی مشکلی در درک کلمات عادی جستجو شده نداشت. مثلا درک کلمه خرید موبایل برای گوگل کار سختی نیست. اما مشکل اصلی در کلمات طولانی و سوالی و محاوره ای بود و برت هم دقیقا روی همین جستجوها تاثیر گذاشت. البته دقت کنید که 10 درصد از نتایج جستجو، عددی برابر با چند صد میلیون دارد و در مقیاس عددی واقعا تاثیر برت اندک نبوده.

تاریخچه الگوریتم برت

البته میدانم که باید در مورد تاریخچه این الگوریتم در ابتدای مقاله صحبت میکردم، اما با خودم گفتم شاید بهتر باشد مطالب پراهمیت تر را در ابتدای مقاله بنویسم تا سوالات تان سریع جواب داده شوند.

سندباکس گوگل چیست؟ آموزش خروج از sandbox

گوگل برت در اکتبر 2019 در وب انگلیسی راه اندازی شد. به مرور بعد از چند ماه این الگوریتم برای دیگر زبان ها هم فعال شد و در نهایت در دسامبر همان سال گوگل گفت از برت در 70 زبان استفاده خواهد کرد. البته بعضی از منابع در وب انگلیسی هم از این صحبت کرده اند که برت در سال 2018 راه اندازی و چند ماه بعد در اوایل سال 2019 به طور رسمی معرفی شد.

چطور طرح دوستی را با GOOGLE BERT بریزیم؟ آموزش سئو سایت برای برت

آموزش سئو سایت برای برت

آن اوایلی که برت معرفی شده بود، متخصصان گوگل میگفتند راهکار خاصی برای دوستی با برت وجود ندارد. مثلا دنی سالیوان که یکی از متخصصان شاخص و شناخته شده در گوگل است، در توییتی اعلام کرد:

راهکار خاصی وجود ندارد که بتوانید به کمک آن سایت تان را برای BERT سئو کنید. در واقع این الگوریتم فقط به ما برای درک بهتر محتواها و نمایش نتایج نزدیک تر کمک کرد.

اما با این حال، ما سئوکارها مثل همیشه ترجیح داده ایم به صحبت متخصصان گوگل اعتماد نکنیم و راهکارهایی برای دوستی با الگوریتم جدید پیدا کنیم. در ادامه آنها را به شما توضیح میدهم:

1_ به نیاز کاربر بیشتر از قبل فکر کنید

همانطور که تا اینجا متوجه شدید، برت به گوگل برای درک بهتر کلمات و جملات کمک میکند. به این ترتیب دیگر اینطور نیست که کاربران با جستجو هر کلمه ای به مقاله 500 کلمه ای ما برسند! این یعنی اگر میخواهید کاربران را به سمت خودتان جذب کنید، باید محتوایی مرتبط با نیاز آنها داشته باشید.

به عنوان نمونه شاید قبلا میتوانستید با یک مقاله 1 هزار کلمه ای در مورد “شغل سئو” در اغلب کلمات مرتبط به این عبارت سئو شوید و بازدید جذب کنید. اما امروز شرایط فرق کرده. امروز اگر بازدید میخواهید باید دقیقا نیاز کاربر را درک کنید. مثلا خود من اگر قرار باشد مقاله ای روی این کلمه بنویسم، ابتدا به خوبی به نیاز کاربر فکر میکنم. احتمالا کاربر این مقاله، به موضوعاتی مثل درآمد شغل سئو و… علاقه دارد. پس من هم سعی میکنم با اضافه کردن چنین سرفصل هایی به مقاله ام، نیازش را جوابگو باشم و به این ترتیب مورد لطف الگوریتم برت قرار بگیرم.

2_ به سمت دم درازها حرکت کنید

دم دراز

گفتم که گوگل دیگر مثل قبل از درک کلمات طولانی عاجز نیست! در واقع اگر امروز یک کلمه طولانی را در این موتور جستجو سرچ کنید، نزدیک ترین نتیجه ممکن به آن را به شما نمایش میدهد. به این ترتیب کم لطفی است بخواهیم از این قابلیت به نفع خودمان استفاده نکنیم! حالا که گوگل شرایط را مهیا کرده، بهتر است ما هم فرصت را غنیمت شمرده و به سمت کلمات لانگ تیل یا همان دم دراز حرکت کنیم.

امروز میتوانید با تولید محتوا روی کلمات طولانی و چند سیلابی مثل “آموزش سئو سایت لباس فروشی” مخاطبان زیادی را به سمت وب سایت تان جذب کنید. چرا؟ چون هم رقابت روی آنها کم است و هم گوگل بهترین محتوا که احتمالا محتوای شماست را به راحتی شناسایی کرده و به کاربر نمایش میدهد.

3_ از پرسش و پاسخ ها بی نصیب نمانید

همانطور که اواسط مطلب گفتم، گوگل هم در درک عبارات طولانی قوی تر شده و هم درک عبارت های محاوره ای. این یعنی اگر کاربر سرچ صوتی را روشن کرده و با زبان محاوره ای کلماتی را جستجو کند، گوگل منظورش را متوجه شده و به نزدیک ترین نتیجه راهنمایی اش میکند. اما به نظرتان اغلب کلمات سوالی طولانی و آن عبارت هایی که کاربر به کمک سرچ صوتی جستجوی شان میکند، به چه نتایجی میرسند؟ من جواب میدهم: به انجمن ها!

22 قدم مهم برای افزایش امنیت وردپرس

بله، اگر دقت کرده باشید در انجمن های پرسش و پاسخ، کاربران به شکل محاوره ای و با کلمات طولانی سوالات شان را میپرسند. هر کدام از این سوالات هم به یک صفحه تبدیل میشوند. به این ترتیب صفحات با همان کلمات پرسیده شده سئو میشوند و کاربرانی که این سوالات را در گوگل جستجو کنند، به این صفحات میرسند.

حالا ما میتوانیم چکار کنیم تا از این شرایط بهره ببریم؟ کاری که من کردم: یک انجمن در سایت تان راه اندازی کنید! اگر به انجمن پرسش و پاسخ سایت ما بروید، میبینید که دقیقا خیلی از مخاطبان سوالات شان را به زبان محاوره ای مینویسند و تعداد زیادی از این صفحات در گوگل هم سئو شده اند. مثلا اگر کلمه “نحوه دی ایندکس سایت” را جستجو کنید، میبینید که صفحه سئو شده، یک صفحه از انجمن سایت ماست!

4_ از رباتی بودن فاصله بگیرید

ربات گوگلحالا که گوگل اینقدر راحت محتوا و متن صفحات ما را درک میکند، دیگر قطعا نیاز ندارد برای بررسی سئو محتوای سایت مان به طور دقیق تعداد کلمات کلیدی را بشمارد. در واقع امروز گوگل هوشمندتر از قبل است و از فاکتورهایی مثل کلمات LSI برای بررسی ارتباط صفحات سایت ما با کلمات کلیدی آن استفاده میکند.

بنابراین باید از رباتی بودن فاصله بگیرید و برای سئو کردن محتواهای تان، به جای استفاده از تکنیک هایی مثل کیورد استافینگ، برچسب زدن و… اصول سئو محتوا را رعایت کنید. اگر با آنها آشنایی ندارید، حتما مقاله سئو محتوا را در فرین بخوانید.

5_ دیدگاه تان درباره محتواهای طولانی را تغییر بدهید

تا همین یکی دو سال پیش، محتواهای طولانی روی اغلب کلمات کلیدی رتبه خوبی میگرفتند. اما به مرور بعد از الگوریتم برت و دیگر الگوریتم ها، این نوع محتوا ارزش کمتری پیدا کرده و جایگاه شان را به انواع محتواهای دیگر دادند.

البته هنوز هم محتواهای طولانی یا همان محتوای آسمان خراش اهمیت زیادی دارند، اما بعضی مواقع هستند که نیاز کاربر را به جای یک مقاله چند هزار کلمه ای، یک محتوای 900 کلمه ای جواب میدهد! کجاها؟ جواب این سوال را در مقاله محتوای تاپیک کلاستر داده ام. پیشنهاد میکنم حتما این محتوا را مطالعه کنید.

کلام آخر

طی یک گفتگو توییتری که صاحب یکی از سایت های خارجی با یک متخصص گوگل انجام داده بود، معلوم شده که برت یک الگوریتم عادی نیست. در واقع مثل اینکه قرار است bert آینده موتور جستجوی گوگل را بسازد! با توجه به این پیشنهاد میکنم به نکاتی که در این مقاله مطالعه کردید، اهمیت زیادی بدهید. احتمالا اینها راهکارهایی هستند که میتوانند آینده سئو سایت تان را تامین کنند.

خب دوستان به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله ابتدا فهمیدیم که الگوریتم BERT چیست، با نحوه کارکردش آشنا شدیم و بعد از بررسی یک سری جزئیات، 5 تکنیک سئو برای این الگوریتم را یاد گرفتیم. راستی اگر سوال و نظری داشتید، در بخش نظرات منتظر شما هستم.

منابع: